GRM188R71E105KA12D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 121,631
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 7,464
Datasheet
Würth Elektronik
KEMET
TDK
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
Upgrade
TDK
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
GRM188R71E105KA12D
DigiKey Part Number
490-5307-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188R71E105KA12D
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM188R71E105KA12D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)