SMCJ43E3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 3,800
Datasheet
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
Bourns Inc.
76.7V Clamp 19.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ43E3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ43E3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ43E3/TR13
Description
TVS DIODE 43VWM 76.7VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
76.7V