SMCJ43AE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1,018
Datasheet
Direct
In Stock: 2,257
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
In Stock: 972
69.4V Clamp 21.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ43AE3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ43AE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ43AE3/TR13
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V