BZT52C5V1T-T3P is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Nexperia USA Inc.
In Stock: 129
Nexperia USA Inc.
Diotec Semiconductor
Diotec Semiconductor
onsemi
onsemi
Zener Diode 5.1 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-523
BZT52C5V1T-T3P
DigiKey Part Number
353-BZT52C5V1T-T3PTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C5V1T-T3P
Description
IC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
200 mW