BZT52B5V1T-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 129
Datasheet
Zener Diode 5.1 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-523
BZT52B5V1T-TP
DigiKey Part Number
353-BZT52B5V1T-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B5V1T-TP
Description
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-523
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms