3KP48CA-TP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 500
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
77.4V Clamp 38.8A Ipp Tvs Diode Through Hole R-6
3KP48CA-TP
DigiKey Part Number
353-3KP48CA-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KP48CA-TP
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC R6
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Package / Case
R-6, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V