5KP48CA-TP
DigiKey Part Number
5KP48CA-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
5KP48CA-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP48CA-TP
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC R6
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole R-6
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
R-6, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V