L2C5-40HG1208E1500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Lumileds
In Stock: 0
Datasheet
Image for L2C5-40HG1208E1500 is not available
L2C5-40HG1208E1500
DigiKey Part Number
1416-L2C5-40HG1208E1500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L2C5-40HG1208E1500
Description
LED COB LUXEON WHT RECT 4000K
Temperature - Test
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
34.8V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
116 lm/W
Current - Max
1.8A
CRI (Color Rendering Index)
90
Color
White, Neutral
Size / Dimension
24.00mm L x 20.00mm W
CCT (K)
4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.50mm
Light Emitting Surface (LES)
15.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
3626lm (Typ)
Current - Test
900mA