5.0SMDJ160A-T7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Microchip Technology
MCC (Micro Commercial Components)
Comchip Technology
Comchip Technology
259V Clamp 19.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
5.0SMDJ160A-T7
DigiKey Part Number
5.0SMDJ160A-T7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ160A-T7
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
5.0SMDJ160A-T7 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V