CD214L-T160ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 5,750
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 9,448
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
MCC (Micro Commercial Components)
259V Clamp 11.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214L-T160ALF
DigiKey Part Number
CD214L-T160ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214L-T160ALF
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214L-T160ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V