TPSB106K020Y0500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 51,395
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
Vishay Sprague
KEMET
In Stock: 186
KEMET
In Stock: 265
10 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 1411 (3528 Metric), 1210 500mOhm
TAJ, TCJ Series
TPSB106K020Y0500
DigiKey Part Number
TPSB106K020Y0500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSB106K020Y0500
Description
CAP TANT 10UF 10% 20V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
20 V