TCJB227M004R0055 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 1411 (3528 Metric), 1210 55mOhm @ 100kHz
AVX Polymer Solid Electrolytic Capacitors | Digi-Key Daily
TCJB227M004R0055
DigiKey Part Number
478-9419-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJB227M004R0055
Description
CAP TANT POLY 220UF 4V 1210
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
4 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz