REA1020220M200B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 505
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 19
Datasheet
KEMET
In Stock: 0
KEMET
In Stock: 0
Surge
Surge
Nichicon
In Stock: 10
Nichicon
In Stock: 388
22 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
REA1020220M200B
DigiKey Part Number
478-REA1020220M200B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REA1020220M200B
Description
CAP ALUM 200V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
196 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C