RXQ220M2EBK-1020S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1,039
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 19
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 0
Nichicon
Nichicon
In Stock: 500
22 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
RXQ220M2EBK-1020S
DigiKey Part Number
4403-RXQ220M2EBK-1020S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXQ220M2EBK-1020S
Description
CAP ALUM 250V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
500 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C