LD05ZC475KAB2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 20,242
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
YAGEO
Direct
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Upgrade
KEMET
Upgrade
KEMET
TDK
TDK
Murata Electronics
Similar
4.7 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
LD05ZC475KAB2A
DigiKey Part Number
LD05ZC475KAB2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD05ZC475KAB2A
Description
CAP CER 4.7UF 10V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
LD05ZC475KAB2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.060" (1.52mm)