C0805C475K8RACTU
DigiKey Part Number
399-C0805C475K8RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805C475K8RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805C475K8RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C475K8RACTU
Description
CAP CER 4.7UF 10V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0805C475K8RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)