KGM31BCG1H102JT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Direct
KEMET
YAGEO
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
Murata Electronics
Murata Electronics
1000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
KGM31BCG1H102JT
DigiKey Part Number
478-KGM31BCG1H102JTTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM31BCG1H102JTCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM31BCG1H102JTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM31BCG1H102JT
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM31BCG1H102JT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)