AU035C472JA72A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 17,969
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
4700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
AU035C472JA72A
DigiKey Part Number
478-AU035C472JA72ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AU035C472JA72A
Description
LD SERIES
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)