AU031A270JA72A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 20,798
Datasheet
Upgrade
Upgrade
KEMET
TDK
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
KEMET
27 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
AU031A270JA72A
DigiKey Part Number
AU031A270JA72A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AU031A270JA72A
Description
CAP CER 27PF 100V NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AU031A270JA72A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Gold Flash Termination
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)