12061C103KBT1A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 4,940
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 19,920
Datasheet
Direct
Vishay Vitramon
Direct
Vishay Vitramon
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
12061C103KBT1A
DigiKey Part Number
478-12061C103KBT1ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12061C103KBT1A
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)