06035A3R6CAT4A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 7,900
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 7,370
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 969
Direct
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Upgrade
KEMET
3.6 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
06035A3R6CAT4A
DigiKey Part Number
06035A3R6CAT4A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06035A3R6CAT4A
Description
CAP CER 3.6PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
06035A3R6CAT4A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)