T520B107M003ATE040 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 36,869
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 3 V 1411 (3528 Metric) 40mOhm @ 100kHz
KEMET Webinar - Polymer Capacitors - Your Solution When MLCC Lead Times Are Tight
T520B107M003ATE040
DigiKey Part Number
399-4004-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520B107M003ATE040
Description
CAP TANT POLY 100UF 3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T520B107M003ATE040 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz