T510X107K020ATA035 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 947
Datasheet
100 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 2917 (7343 Metric) 35mOhm @ 100kHz
T510X107K020ATA035
DigiKey Part Number
399-T510X107K020ATA035TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T510X107K020ATA035
Description
CAP TANT SMD LOW ESR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T510X107K020ATA035 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
20 V
Ratings
AEC-Q200
Type
Molded
Features
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 100kHz