T350E225M050AS7301 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial, Disc 3.5Ohm @ 100kHz
T350E225M050AS7301
DigiKey Part Number
399-T350E225M050AS7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T350E225M050AS7301
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T350E225M050AS7301 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.350" (8.90mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
50 V