R46KN3330DQN0K
DigiKey Part Number
399-R46KN3330DQN0KCT-ND - Cut Tape (CT)
399-R46KN3330DQN0KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R46KN3330DQN0K
Description
CAP FILM SAFETY/EMI SUPP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R46KN3330DQN0K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.594" (15.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
275V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
560V