R46KN333000N0K
DigiKey Part Number
399-5996-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R46KN333000N0K
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 560VDC RAD
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R46KN333000N0K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.594" (15.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
275V
Voltage Rating - DC
560V