R463W447040M2M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 194
Datasheet
In Stock: 0
4.7 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R463W447040M2M
DigiKey Part Number
399-13731-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R463W447040M2M
Description
CAP FILM 4.7UF 20% 630VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
R463W447040M2M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.634" L x 0.630" W (41.50mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.126" (28.60mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V