PEH532SBG3680M2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 53
TDK
TDK
In Stock: 250
Nichicon
Nichicon
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
680 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 180mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
PEH532SBG3680M2
DigiKey Part Number
399-PEH532SBG3680M2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH532SBG3680M2
Description
CAP ALUM SNAP-IN 105C
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PEH532SBG3680M2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.3 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C