381LQ681M250J452 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 53
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
TDK
In Stock: 250
TDK
In Stock: 0
Chemi-Con
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
680 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 244mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
381LQ681M250J452
DigiKey Part Number
381LQ681M250J452-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LQ681M250J452
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
244mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C