F861BI334J310C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.33 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F861BI334J310C
DigiKey Part Number
399-F861BI334J310C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F861BI334J310C
Description
.330UF 310V
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V