F462BK563M1K0R is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for F462BK563M1K0R is not available
F462BK563M1K0R
DigiKey Part Number
399-F462BK563M1K0RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462BK563M1K0R
Description
CAP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.056 µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
300V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)