C1812C104J2RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 627
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Direct
Knowles Syfer
KYOCERA AVX
In Stock: 461
Knowles Syfer
Similar
TDK
Similar
TDK
In Stock: 558
0.1 µF ±5% 200V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
C1812C104J2RACTU
DigiKey Part Number
399-C1812C104J2RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812C104J2RACTU
Description
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1812C104J2RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)