C1210C225K3RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 1,465
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 275,257
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
TDK
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
2.2 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
C1210C225K3RALTU
DigiKey Part Number
399-C1210C225K3RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C225K3RALTU
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1210C225K3RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.081" (2.05mm)