C1210C204K1GLC7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 216
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
0.2 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric)
C1210C204K1GLC7210
DigiKey Part Number
399-C1210C204K1GLC7210TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C204K1GLC7210
Description
CAP KONNEKT 1210 0.2UF 100VDC C0
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.150" (3.80mm)