C1206C225M5RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 6,026
Datasheet
TDK
TDK
Cal-Chip Electronics, Inc.
KYOCERA AVX
Chemi-Con
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
2.2 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C225M5RALTU
DigiKey Part Number
399-C1206C225M5RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C225M5RALTU
Description
CAP CER 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C225M5RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)