C0805C472KAREC7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 26,298
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 63,801
Datasheet
Walsin Technology Corporation
Würth Elektronik
Prosperity Dielectrics Co. Ltd
4700 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0805C472KAREC7210
DigiKey Part Number
C0805C472KAREC7210-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C472KAREC7210
Description
CAP CER 0805 4.7NF 250V X7R
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805C472KAREC7210 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)