Image for FM21X472K251PXG is not available
FM21X472K251PXG
DigiKey Part Number
5440-FM21X472K251PXGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FM21X472K251PXG
Description
CAP CER 0805 X7R 4700pF 10% 250
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)