C0402C333M4RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 1,142,846
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 88,110
Datasheet
TDK
TDK
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
Murata Electronics
Murata Electronics
0.033 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
cut-tape-render
C0402C333M4RACTU
DigiKey Part Number
399-C0402C333M4RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C333M4RACTU
Description
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C333M4RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)