ALA8DE561DE400 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
560 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 275.2mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C
ALA8DE561DE400
DigiKey Part Number
ALA8DE561DE400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALA8DE561DE400
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.03 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.68 A @ 10 kHz
Capacitance
Impedance
510.4 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
275.2mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C