KPT2E16-26PEXA206
DigiKey Part Number
KPT2E16-26PEXA206-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT2E16-26PEXA206
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
Shell Finish
Black Zinc
Color
Black
Number of Positions
26
Shell Size - Insert
16-26
Current Rating (Amps)
7.5A
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C