Image for KPT0UWHST3-14-15S is not available
KPT0UWHST3-14-15S
DigiKey Part Number
IKPT0UWHST3-14-15S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT0UWHST3-14-15S
Description
CONN RCPT 15POS W/SKT WALL
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Packaging
Bag
Connector Type
Features
Heat Shrink, Potted, Shielding Device
Number of Positions
15
Shielding
Shell Size - Insert
14-15
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C