KPT07E12-10PW
DigiKey Part Number
IKPT07E12-10PW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT07E12-10PW
Description
CIRCULAR CONNECTOR, KPT SERIES,
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Orientation
W
Number of Positions
10
Ingress Protection
Environment Resistant
Shell Size - Insert
12-10
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C