Image for KPT06U16-26P is not available
KPT06U16-26P
DigiKey Part Number
IKPT06U16-26P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT06U16-26P
Description
CONN PLUG 26POS W/PIN INLINE
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Packaging
Bag
Connector Type
Features
Potted
Number of Positions
26
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
16-26
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C