Image for KPT06U14-18PW is not available
KPT06U14-18PW
DigiKey Part Number
IKPT06U14-18PW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT06U14-18PW
Description
CONN PLUG 18POS W/PIN INLINE
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Packaging
Bag
Connector Type
Features
Potted
Number of Positions
18
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
14-18
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C