Image for KPT00U14-18SW is not available
KPT00U14-18SW
DigiKey Part Number
IKPT00U14-18SW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT00U14-18SW
Description
CONN RCPT 18POS W/SKT WALL
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Orientation
W
Packaging
Bag
Number of Positions
18
Features
Potted
Shell Size - Insert
14-18
Current Rating (Amps)
7.5A
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C