Image for KPT06E12-10PF42 is not available
KPT06E12-10PF42
DigiKey Part Number
IKPT06E12-10PF42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT06E12-10PF42
Description
KPT 10C 10#20 PIN PLUG
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Packaging
Retail Package
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
12-10
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C