Image for KPT03-14-19P is not available
KPT03-14-19P
DigiKey Part Number
IKPT03-14-19P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT03-14-19P
Description
CONN RCPT 19POS W/PIN WALL
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Orientation
N (Normal)
Packaging
Bag
Number of Positions
19
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
14-19
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C