KPT02E14-19SEX | |
|---|---|
DigiKey Part Number | KPT02E14-19SEX-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KPT02E14-19SEX |
Description | CONN RCPT FMALE 19POS GOLD SLDR |
Customer Reference | |
Detailed Description | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder |
Datasheet | Datasheet |
Category | Orientation N (Normal) |
Mfr | Primary Material Metal |
Series | Shell Material Aluminum Alloy |
Packaging Bag | Shell Finish Olive Drab Cadmium |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold |
Connector Type | Color Olive Drab |
Number of Positions 19 | Ingress Protection Environment Resistant |
Shell Size - Insert 14-19 | Current Rating (Amps) 7.5A |
Mounting Type Panel Mount, Through Hole | Voltage Rating 600VAC, 850VDC |
Mounting Feature Flange | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |