KPSE06F14-19SXA206
DigiKey Part Number
IKPSE06F14-19SXA206-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPSE06F14-19SXA206
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Black Zinc
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
19
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
14-19
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C