Image for CA3106E24A28PWB is not available
CA3106E24A28PWB
DigiKey Part Number
CA3106E24A28PWB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA3106E24A28PWB
Description
CONN PLUG MALE 28P SILV SLDR CUP
Customer Reference
Detailed Description
28 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Orientation
W
Packaging
Bag
Number of Positions
28
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Qualification
MIL-DTL-5015
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
24-A28
Current Rating (Amps)
22A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
50V
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C